Europejska wołowina – od tradycji produkcji mięsnej do jednego z czołowych trendów kulinarnych na świecie

Mięso to doskonałe źródło białka i składników odżywczych, niezbędnych dla organizmu człowieka. Jego pozytywne właściwości docenili już starożytni Europejczycy, opracowujący pierwsze procesy jego obróbki. Współcześnie, dzięki globalizacji, większość produktów Starego Kontynentu dostępna jest niemal w każdym miejscu na świecie, a dynamice wymiany handlowej towarzyszy przepływ wiedzy na ich temat. Dotyczy to również tematyki mięsa. Co wyróżnia europejską wołowinę? I jakie czynniki wpływają na jej jakość? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w kampanii Zasmakuj w Europie.

Mięso od wieków stanowi integralną część diety człowieka. Udomowienie zwierząt zanotowano już 8000 lat p.n.e., a wraz z nim techniki solenia i suszenia mięsa. Dość szybko zostały one wzbogacone przez Galów, którzy opracowali metody wędzenia, przedłużając tym sposobem termin spożycia mięsa. Z biegiem lat i rozwojem technologicznym rozpoczęła się światowa podróż europejskich przetworów mięsnych, które święcą tryumfy w światowych kuchniach do dzisiaj. Co ciekawe, Stany Zjednoczone poznały wołowinę dopiero w 1493 roku, podczas drugiej podróży Kolumba. Prawdziwym krokiem milowym okazał się również XIX - wieczny wynalazek Nicolasa Apperta, nazywanego „ojcem konserwowania”. Opracowane przez niego metody przedłużania terminu spożycia żywności zrewolucjonizowały przemysł mięsny. [1]

Wołowina to gatunek mięsa doskonale sprawdzający się we wszystkich technikach gastronomicznych. Jednym z aspektów kampanii Zasmakuj w Europie jest prezentacja różnych tradycji kulinarnych, a także charakterystyka oraz możliwości wykorzystania europejskiej wołowiny. Kruchość i soczystość mięsa, gwarantują wyjątkowe walory smakowe, a nieskomplikowana obróbka ułatwia przygotowanie znakomitych dań. W naszej kampanii zachęcamy mieszkańców Turcji do poznania europejskiego mięsa i wysokich standardów jego produkcji, a także wymiany doświadczeń kulinarnych - mówi Witold Choiński ze Związku Polskie Mięso.

Wraz z rozwojem technologii produkcyjnych i pojawieniem się zakładów przetwórczych, zajmujących się masową produkcją mięsa, kształtował się proces standaryzacji przepisów zapewniających konsumentom wysoką jakość produktów. Obecnie organy Unii Europejskiej sprawują pełny nadzór nad procesami regulacyjnymi, prewencyjnymi oraz kontrolnymi w kształtowania polityki produkcji mięsnej, bazującej na pełnej transparentności oraz restrykcyjnych przepisach produkcyjnych. Dodatkowym organem naukowym i doradczym jest Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, dostarczający kompleksowych informacji na temat bezpieczeństwa żywności produkowanej w UE. [2]

Zgodnie z ideą zachowania pełnej kontroli procesów produkcji, dystrybucji, czy przetwarzania żywności, konsumenci w Turcji mogą mieć całkowitą pewność, że proponowana przez nas wołowina pochodzi od pewnych dostawców, którzy spełniają restrykcyjne wymogi pozwalające zachować wysoką jakość mięsa – odpowiedni poziom marmurkowatości i soczystości, przy zachowaniu składników odżywczych. Dzięki surowym standardom jakości, gwarantującym pełną kontrolę począwszy od doboru surowców i procesów produkcji, po zachowanie bezwzględnych zasad higieny
i bezpieczeństwa oraz dystrybucję, nasze mięso stanowi wysokiej klasy, pełnowartościowy produkt, będący doskonałym elementem codziennej diety, spełniającym oczekiwania mieszkańców Turcji. –
podsumowuje Witold Choiński ze Związku Polskie Mięso.

Przepisy kuchni światowej, bazujące na wołowinie dostępne są na stronie internetowej www.zasmakujweuropie.eu.

Europejskie standardy jakości

Założeniem polityki unijnej jest ochrona zdrowia w całym łańcuchu rolno-spożywczym – obejmującym wszystkie etapy produkcji żywności od hodowli po konsumpcję. Jej zasady opierają się na 3 kluczowych filarach:

• zapewnienie, aby żywność i pasza dla zwierząt były bezpieczne i miały wysoką wartość odżywczą,

• zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz ochrony roślin,

• zapewnienie dokładnych i przejrzystych informacji o pochodzeniu, składzie i etykietowaniu oraz wykorzystaniu żywności.

Dzięki zintegrowanemu podejściu systemowemu można prześledzić drogę każdej żywności i paszy wyprodukowanej i sprzedanej w Unii Europejskiej „od pola do stołu”, a konsumenci otrzymują dokładne informacje o składzie spożywanych przez siebie produktów. Dzięki unijnym przepisom, obywatele Wspólnoty mają zagwarantowane jedne z najsurowszych norm bezpieczeństwa żywności na świecie.

Zgodnie z założeniami unijnej polityki żywieniowej, od wielu lat zakłady przemysłu spożywczego na terenie wdrażają różnego rodzaju rozwiązania systemowe, zapewniające wysoki poziom jakości i bezpieczeństwa produkowanej żywności. Do najbardziej znanych programów należą: Good Manufacture Practice (GMP), Good Hygienic Practice (GHP), Sanitary Performance Standards (SPS), Hazard Critical Control Points (HACCP), International Organization for Standarization (ISO). Ich podstawą jest kompleksowe zintegrowanie zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności oraz nadzór i kontrola całego łańcucha produkcyjnego, w celu utrzymania jak najwyższych standardów higieny i bezpieczeństwa.


[1] Mirosława Mruk, "Wiedza i Jakość" (nr 2(11)/2008)

[2] EFSA, Bezpieczeństwo żywności w Europie, Naukowa ochrona żywności spożywanej przez konsumentów