Europejska wołowina - wyjątkowy smak w codziennej diecie

Wołowina to według wielu królowa mięs i duma każdego stołu. Jako produkt lekkostrawny, a przy tym bogaty w makro i mikroelementy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, wołowina stanowi pełnowartościowy element codziennej diety. Z kolei, wyjątkowy smak zapewnia jej miejsce w czołówce kluczowych składników światowej sławy potraw, takich jak pieczeń, burgery czy tatar. Europejską wołowinę charakteryzuje wysoka wartość odżywcza i kontrola jakości na każdym etapie produkcji, zgodnie z zasadą od pola do stołu.

Mięso wołowe kryje w sobie całe pokłady witamin i składników odżywczych. Znajdziemy w nim witaminy D i A, a także żelazo, cynk, magnez, siarkę, selen, sód, wapń, fosfor. Wołowina należy do czołówki źródeł kwasu CLA,witamin z grupy B oraz pełnowartościowego białka[1]. Z kolei, lekkostrawność, niska kaloryczność a także wyjątkowy smak gwarantują wołowinie obecność w zbilansowanej diecie współczesnych konsumentów.

Wołowina, ze względu na walory odżywcze i smakowe, to niewątpliwie mięso doceniane na całym świecie. Jako Europejczycy możemy poszczycić się wielowiekowymi tradycjami jej produkcji i przetwórstwa, opartymi obecnie na jednolitej polityce rolnej Wspólnoty. Zgodnie z jej założeniami, uzyskanie wysokiej jakości mięsa jest możliwe poprzez rzetelną kontrolę łańcucha produkcji oraz stałe monitorowanie restrykcyjnych wymogów jakościowych. Dzięki standaryzacji zasad produkcji, wołowinę pochodzącą z krajów Unii Europejskiej charakteryzuje powtarzalność. Dla konsumentów oznacza to pewność, że kupują pełnowartościowyproduktodznaczający się zawsze powtarzalną jakością, kruchością, soczystością i delikatnością – opisuje Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso, organizatora kampanii „Zasmakuj w Europie”.

Wysokiej jakości produkt to również tajemnica dobrego przyrządzenia wołowiny. Proces obróbki termicznej i wydobywanie smaku tego gatunku mięsa opiera się na prawidłowym dopasowaniu technik kulinarnych do określonego kawałka tuszy. Ważne by już na etapie zakupu, wybierać sprężyste mięso o intensywnym czerwonym kolorze z widocznymi białymi przerostami, które świadczą o jego młodości i soczystości. W zależności od oczekiwań i dostępnego czasu, taką wołowinę możemy przygotować zarówno w kilka minut na patelni, jak i kilka godzin poprzez długie gotowanie w niskiej temperaturze.

W kampanii „Zasmakuj w Europie”, dedykowanej promocji europejskiej wołowiny,przedstawiamy mieszkańcom Turcji jakość naszych produktów. Przez ostatnie 10 miesięcy, z pomocą ekspertów kulinarnych i branżowych zachęcamy do ich poznawania i próbowania naszego mięsa, podkreślając takie aspekty jak transparentność produkcji, wyjątkowy smak i szczegółowe informacje o źródłach pochodzenia. Mamy nadzieję, że nasza praca przyczyni się do zmiany postrzegania europejskiej wołowiny i niebawem stanie się ona niezbędnym składnikiem potraw w każdym tureckim domu – podsumowuje Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso, organizatora kampanii „Zasmakuj w Europie”.

Przepisy kulinarne i informacje na temat europejskiej wołowiny można znaleźć na stronie internetowej kampanii „Zasmakuj w Europie”, pod adresem www.zasmakujweuropie.eu

Kampania pt. ,,Zasmakuj w Europie’’

Kampania „Zasmakuj w Europie” obejmuje działania promocyjno-informacyjne na terenie Turcji, dotyczące świeżego, chłodzonego lub mrożonego mięsa wołowego, a także przetworów wytworzonych na bazie tych produktów. Głównymi założeniami inicjatywy jest poszerzenie rynku zbytu na europejskie mięso wołowe i wytworzone na jego bazie przetwory,
a także zbudowanie pozytywnego wizerunku europejskiego mięsa, poprzez dostarczanie kompleksowych informacji i działania edukacyjne. Organizatorzy kampanii podkreślają wysoką jakość produktów pochodzących z Unii Europejskiej, a także restrykcyjne zasadach higieny i bezpieczeństwa, charakteryzujące produkcję mięsa na terenie Wspólnoty. Więcej o kampanii pod linkiem: http://www.zasmakujweuropie.eu/

Agencja Rynku Rolnego

Agencja Rynku Rolnego, została powołana w 1990 r., z misją stabilizacji rynku rolnego i ochrony dochodów uzyskiwanych
z produkcji rolniczej. Od 1 maja 2004 roku instytucja jest agencją płatniczą i działa zgodnie z prawodawstwem unijnym.Instytucja obejmująca 16 oddziałów terenowych, administruje i wdraża w Polsce wybrane mechanizmy Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.

Agencja Rynku Rolnego nadzoruje kampanię promocyjno-informacyjną pt. ,,Zasmakuj w Europie’’.

Więcej o Agencji Rynku Rolnego pod linkiem: http://www.arr.gov.pl/

Związek Polskie Mięso

Związek Polskie Mięso to instytucja dedykowana podmiotom branży mięsnej, działająca od ponad 20 lat i zrzeszająca niemal
60 dużych i średnich zakładów mięsnych oraz firm działających na rzecz tego sektora. Głównym zadaniem organizacji jest reprezentacja interesów gospodarczych jej podmiotów oraz kształtowanie i upowszechnianie zasad etyki biznesowej. Związek Polskie Mięso przyczynia się do tworzenia sprzyjających warunków rozwoju i wspierania inicjatyw gospodarczych jego członków.

Związek Polskie Mięso jest Organizacją Proponującą dla kampanii promocyjno-informacyjnej pt ,,Zasmakuj w Europie’’.

Więcej o Związku Polskie Mięso pod linkiem: http://polskie-mieso.pl/

Prognozy Komisji Europejskiej dla rynku mięsa w Unii Europejskiej

Według ostatniego raportu Komisji Europejskiej z lipca br., w 2015 r. wzrośnie zarówno produkcja mięsa, jak i jego spożycie
w krajach Wspólnoty. Tendencja ta utrzyma się również w następnym roku, i będzie dotyczyć wszystkich popularnychgatunków mięsa. Według prognoz wolumen produkcji mięsa w 2015 r. zwiększy się o 2,2% do 45 mln 527 tys. ton, natomiast w 2016 r. wzrost w skali roku wyniesie 1%. Kierunek wzrostowy utrzymuje się również w eksporcie mięsa, który w porównaniu do 2014 roku, zwiększy się w 2015 o ok. 6,9% i wyniesie 3 mln 748 tys. W przypadku mięsa wołowego, produkcja netto w 2015 r. kształtuje się na poziomie 7 mln 657 tys. ton, czyli 1,4% więcej niż w 2014 r. Rosnące znaczenie odnotowano również w eksporcie wołowiny, która w 2015 roku wzrośnie o 8,5% do 225 tys. ton. W 2016 r. wytwórczość tego gatunku mięsa zwiększy się prawdopodobnie o dalsze 0,6%, a wzrost eksportu szacowany jest o 3,5%.

Stosunki pomiędzy Unią Europejską i Turcją

Formalne stosunki gospodarcze nawiązane zostały w 1963 r. wraz z podpisaniem układu o stowarzyszeniu. Złożony przez Turcję w 1987 r. wniosek o przyjęcie do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej został odrzucony i dopiero w grudniu 1998 r. Turcja uzyskała status kandydata do UE. Negocjacje akcesyjne rozpoczęte zostały w 2005 r., termin ich zakończenia zależy od tempa i stopnia dostosowania tureckiego prawa w 35 rozdziałach negocjacyjnych, z których większość dotyczy gospodarki. Od 1996 r. Turcja pozostaje w unii celnej z państwami UE, w ramach której zniesiono szereg barier taryfowych, przy utrzymaniu pewnych ograniczeń celnych i ilościowych dla sektora rolnego. Ponadto Turcja jest członkiem wielu organizacji międzynarodowych takich jak: ONZ, NATO, OECD, WTO, WHO, IMF, Rady Europy, Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), Organizacji Współpracy Gospodarczej (ECO), Organizacji Państw Islamskich (OIC), Organizacji ds. Współpracy Gospodarczej Państw Regionu Morza Czarnego (BSEC).


[1]Walory odżywcze i smakowe wołowiny oraz możliwości ich kształtowania, Monika Zymon, Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy, Dział Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa