Europejskie mięso w zbilansowanej diecie

Czy mięso i zrównoważona dieta mogą iść w parze? I w końcu, jak wprowadzić mięso do naszej codziennej diety? Polecamy krótki poradnik Zasmakuj w Europie!

Podstawowe informacje o wartościach odżywczych mięsa

Mięso wysokiej jakości to cenne źródło witamin z grupy B (szczególnie B12, B1, B2 i B3), które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i przemiany metaboliczne białek, tłuszczów i węglowodanów. W mięsie znajdziemy również witaminy D i A, a także cynk, magnez, siarkę, selen, sód, wapń, fosfor oraz kreatynę, składnik tkanki mięśniowej, czy DHA – kwas omega-3. Co ważne, żelazo obecne w mięsie jest bardzo dobrze przyswajalne przez organizm człowieka.

Jednak mięso to przede wszystkim źródło pełnowartościowego białka zawierającego wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka aminokwasy. Pamiętajmy, że białko to, drugi po wodzie, najważniejszy składnik organizmów, budulec każdej komórki i składnik biorący udział we wszystkich procesach życiowych.

Jak wprowadzić mięso do diety?

Wprowadzając mięso do naszej codziennej diety pamiętajmy przede wszystkim o jego odpowiednim przyrządzeniu. Najlepsze techniki przygotowywania to gotowanie, duszenie, grillowanie czy pieczenie. Metody te, w porównaniu do smażenia, pozwalają uniknąć nawet 250 zbędnych kalorii, bez konieczności rezygnacji z walorów smakowych. Mięso potrzebuje dodatków, dlatego dietetycy zalecają spożywanie razem z nim bogatych w antyoksydanty warzyw, czy zastąpienie soli naturalnymi przyprawami i ziołami. Jednak mięso wołowe charakteryzuje się tak wyrazistym smakiem, że z powodzeniem może być serwowane bez dodatku soli.

Wartości odżywcze wołowiny

Niezaprzeczalnym walorem mięsa wołowego jest wysoka zawartość lekkostrawnego i łatwo przyswajalnego białka, na poziomie 18−23%. Mięso wołowe, charakteryzuje się również niską zawartością tłuszczu śródmięśniowego, nie przekraczającą 5%. Jest równocześnie jednym z nielicznych źródeł sprzężonego kwasu linolowego CLA, ważnego dla skóry kolagenu oraz witamin A, B, E, D i H.

Źródła:
  • Towaroznastwo żywności, Danuta Kołożyn-Krajewska, Tadeusz Sikora, WSIP
  • Walory odżywcze i smakowe wołowiny oraz możliwości ich kształtowania, Monika Zymon, Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy, Dział Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa (2012)