Określone działania i warunki higieniczne, które muszą być spełniane i kontrolowane na wszystkich etapach produkcji lub obrotu, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności, zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt. 8 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia Dz. U. z 2006 r. Nr 171, poz. 1225.
Wymagania GHP obejmują:
Standardy stosowane w produkcji przemysłowej oraz gastronomii, zapewniające wysoką jakość, czystość użytych surowców i komponentów gotowego produktu, a także pełną kontrolę nad jakością i pochodzeniem surowców. Stosowanie standardów GMP daje konsumentom większy poziom komfortu i pewność co do wysokiej jakości produktu.
Pozwala na uzyskanie pewności, że zakład wykonał wszystko dla bezpieczeństwa wyrobu i konsumenta w odniesieniu do przepisów, zasad dobrej praktyki produkcyjnej i potrzeb klientów. Jest systemowym postępowaniem, mającym na celu identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń bezpieczeństwa żywności z punktu widzenia jej jakości zdrowotnej oraz ryzyka wystąpienia tych zagrożeń, podczas przebiegu wszystkich etapów produkcji i dystrybucji. System pozwala również na określenie metod ograniczania tych zagrożeń.
Obejmują aspekty higieny zakładu mogące wpływać na bezpieczeństwo żywności, np. zwalczanie szkodników, odpowiednią wentylację i oświetlenie oraz instalacje wodno-kanalizacyjne.
Program zabiegów sanitarnych, mających na celu zapewnienie właściwych warunków higienicznych i bezpieczeństwa w produkcji żywności. Zgodnie z wymogami SSOP każdy zakład musi opracować, wdrożyć i utrzymać pisemne procedury dla działań podejmowanych każdego dnia, przed i podczas operacji, zapobiegające bezpośredniemu skażeniu i zafałszowaniu produktu.
Na program SSOP składają się następujące elementy:
Wszystkie plany SSOP muszą być udokumentowane i okresowo przeglądane w celu analizy zmian.