Media o kampanii „Zasmakuj w Europie”

Targi WorldFood w Stambule to nie tylko okazja do rozmów z potencjalnymi klientami i prezentacja ofert handlowych. Dla ekspertów kampanii „Zasmakuj w Europie” kilkudniowe wydarzenie było również szansą do spotkania i nawiązania relacji z dziennikarzami branżowymi, a także przedstawienia założeń i celów kampanii.

Temat kampanii promującej europejską wołowinę w Turcji okazał się zagadnieniem wartym uwagi w tureckich mediach branżowych. Efektem rozmów i wymiany informacji są dwa teksty, przygotowane we współpracy z redakcjami magazynów Dunya Gida i wydawnictwem Ihlas Magazin Group. Poniżej, zachęcamy do lektury fragmentów zrealizowanych wywiadów.

Kompleksowe podejście zarówno do tematyki kampanii, jak i współpracy pomiędzy Turcją i krajami Europy zaprezentowało wydawnictwo Ihlas Magazin Group – odpowiedzialne za tytuły takie jak Food Turkey, Hotel Restaurant & Hi-Tech czy Yemek Zevki.

W pierwszej części rozmowy, Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, nakreślił możliwości eksportowe Turcji oraz trendy w konsumpcji mięsa wołowego.

UE wyeksportowała w 2014 roku 559 tys ton (CWE) notując 23% wzrost eksportu w stosunku do 2013 roku [2].

Zmiany w eksporcie z UE do Turcji [2]:

Okres

Masa CWE (carcass weight ekwiwalent)

2011

166 774

2012

101 475

2013

5 086

2014

8 118

Styczeń – Lipiec 2015

23 711

W pierwszej połowie 2015 roku Turcja znacząco zwiększała import żywego bydła z UE, przy zerowym imporcie mięsa wołowego. W drugiej połowie 2015 roku rozpoczął się eksport wołowiny z UE do Turcji w ramach przetargów organizowanych w Turcji. Ten eksport stał się możliwy dzięki ustanowieniu kontyngentów celnych dla limitowanych ilości wołowiny.

Jedną z przewag konkurencyjnych UE w zakresie dostaw na rynek turecki jest bliskość geograficzna i możliwość organizacji szybkich dostaw świeżej wołowiny z kością.

Rynek wołowiny w Europie ewoluuje. Charakteryzuje go duża różnorodność, wiele modeli produkcji i różne przyzwyczajenia konsumentów. Można zaobserwować zmiany w kierunku modelu konsumpcji wołowiny jako towaru luksusowego zwłaszcza wołowiny dojrzewanej na sucho (dry aged beef) sprzedawanej w sklepach wzorowanych na butikach. Pojawiają się sklepy z możliwością konsumpcji/degustacją na miejscu z luksusowym wyposażeniem. Ten rynek ma zapotrzebowanie na specyficzne cięcia i bardzo wysoką jakość mięsa wołowego,

Rysuje się także inny trend podyktowany szybkością życia, preferowaniem szybkich metod przyrządzania posiłków. Rośnie udział wołowego mięsa mielonego w stosunku do mięsa sprzedawanego w kawałkach do pieczenia, duszenia, gotowania. W niektórych krajach w UE sektor wołowiny podejmuje skuteczne działania dla odwrócenia tego trendu.

Z kolei, Katarzyna Oponowicz, dyrektor biura Związku „Polskie Mięso”, opisała między innymi badania tureckiego rynku mięsnego realizowane przez rozpoczęciem kampanii „Zasmakuj w Europie” oraz narzędzia z zakresu marketingu, sprzedaży i PR przewidziane w ramach inicjatywy.

Przed rozpoczęciem kampanii, w celu jak najlepszego poznania potrzeb i oczekiwań tureckiego rynku, zrealizowaliśmy badania opinii dotyczące mięsa i europejskiej wołowiny. Grupę respondentów tworzyli handlowcy, szefowie kuchni, dziennikarze i przedstawiciele organizacji branżowych. W ankiecie aż 94% pytanych potwierdziło, że podczas zakupów wybiera wołowinę, chociaż tylko 10% deklaruje kupowanie tej pochodzącej spoza Turcji. Respondenci docenili jednocześnie wysokie europejskie standardy, a także nowoczesną infrastrukturę i politykę Wspólnoty. Prawie 60% ankietowanych pozytywnie oceniło surowe normy produkcji, 54% innowacyjną bazę produkcyjną, a 46% zasady zrównoważonego rozwoju, przestrzegane w krajach Unii. Uzyskane rezultaty były dla nas punktem wyjściowym w procesie tworzenia kluczowych komunikatów i celów. Priorytetem naszych działań stała się zmiana postrzegania europejskiej wołowiny oraz rzetelne informowanie o jej właściwościach i walorach. Zgodnie z tym zaprojektowaliśmy również narzędzia. Podstawowym źródłem wiedzy o kampanii „Zasmakuj w Europie” jest strona internetowa www.zasmakujweuropie.eu, gdzie znaleźć można aktualności, kontakty biznesowe do europejskich producentów, czy propozycje przepisów kulinarnych z wykorzystaniem wołowiny. Oprócz strony, od początku kampanii działa biuro prasowe, odpowiedzialne za kontakty z mediami i dystrybucję materiałów informacyjnych. Współpracy redakcyjnej z wybranymi tytułami mediów branżowych, towarzyszą kampanie prasowe dedykowane projektowi. Dodatkowo, działania promocyjne wpieramy reklamami kontekstowymi i bannerowymi w Internecie. Obok działań komunikacyjnych, zakładamy także szereg aktywności, opartych na bezpośrednich relacjach. W tym roku byliśmy obecni na targach WolrdFood w Stambule, gdzie oprócz stoiska zorganizowaliśmy konferencję prasową i panel dyskusyjny dla liderów opinii. Z kolei, w przyszłym roku chcemy zaprosić turecką delegację na wizytę w europejskich zakładach produkcyjnych. Planujemy również udział w kolejnych wydarzeniach branżowych organizowanych w Turcji.

W drugim artykule dedykowanym kampanii, zrealizowanym przez czasopismo Dunya Gida, oprócz założeń i planowanych działań, Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso, podsumował cele kampanii „Zasmakuj w Europie”.

Biznesowym celem kampanii „Zasmakuj w Europie” jest poszerzenie rynku zbytu dla europejskiego mięsa wołowego, poprzez realizację szeregu aktywności o charakterze informacyjnym, edukacyjnym i promocyjnym oraz w oparciu o zbudowanie trwałych relacji z przedstawicielami tureckiego rynku. Przez kolejne miesiące kampanii chcemy podkreślać, że czynniki takie jak restrykcyjna unijna polityka żywnościowa, pełna transparentność łańcucha produkcji, czy nowoczesna infrastruktura sprawiają że europejskie mięso wołowe, to nie tylko bezpieczny, pewny wybór i powtarzalna jakość, ale również głęboki smak, aromat i odpowiedni poziom kruchości.

Za pomocą kompleksowych działań informacyjnych umacniających wizerunek europejskiego mięsa, jak również poprzez bezpośredni kontakt z tureckimi organizacjami branżowym i handlowcami, mamy nadzieję już niebawem stać się znaczącymi partnerami handlowymi w Turcji. „Zasmakuj w Europie” to coś więcej niż kampania marketingowa. To platforma wymiany kontaktów, budowana na bazie wzajemnego zaufania, korzystnej oferty i sprawnej współpracy biznesowej.