Właśnie mijają 3 lata od inauguracji kampanii promocyjno-informacyjnej, pt. „Zasmakuj w Europie”. Przez 36 miesięcy organizatorzy konsekwentnie budowali w Turcji wiedzę na temat europejskiej wołowiny oraz rygorystycznych zasad jej produkcji, obowiązujących na terenie UE. W jaki sposób? Przez cały czas kampanii działał tematyczny portal internetowy, prowadzono cykliczne badania rynkowe w grupie konsumentów oraz kampanie informacyjne w prasie branżowej, organizatorzy brali udział w międzynarodowych targach spożywczych, zorganizowano również wizytę studyjną na terenie Polski oraz wydano opracowanie branżowe w tematyce mięsa wołowego. W drugiej połowie stycznia 2018 roku kampania zostanie oficjalnie zakończona.
Kampania „Zasmakuj w Europie” to inicjatywa, której celem jest popularyzacja europejskiego mięsa wołowego na terenie Turcji. Działania na rynku docelowym zostały zainaugurowane na początku 2015 roku, a głównymi odbiorcami kampanii byli liderzy opinii i handlowcy. Przez 3 lata trwania programu, organizatorzy koncentrowali się na przekazywaniu wiedzy, a także budowaniu platformy biznesowej pomiędzy europejskimi producentami wołowiny oraz tureckimi przedsiębiorcami. Wysoka jakość produktu, bezpieczeństwo produkcji, restrykcyjne normy i wyjątkowy smak mięsa to cechy europejskiej wołowiny, które miały szczególne znaczenie w komunikacji.
Decyzja o prowadzeniu kampanii w Turcji była podyktowana pozytywnymi doświadczeniami handlowymi, zapotrzebowaniem rynkowym na mięso wołowe w tym obszarze i przekonaniem o niezwykłym potencjale współpracy z tym krajem. Zdawaliśmy sobie sprawę ze złożoności postawionego nam zadania. Dlatego początkowo pozycjonowaliśmy tematykę europejskiego mięsa wołowego w mediach i opinii publicznej, stale dostarczaliśmy informacji na ten temat, a następnie pogłębialiśmy tę wiedzę. Postawiliśmy również na różnorodność kanałów – od spotkań bezpośrednich i degustacji na targach spożywczych, przez wysyłki listowne do instytucji branżowych oraz izb gospodarczych, po regularny kontakt z mediami za pośrednictwem biura prasowego. To właśnie kompleksowe podejście okazało się kluczem do sukcesu, który pozwolił nam osiągnąć oczekiwane rezultaty – opisuje Katarzyna Oponowicz, dyrektor biura Związku Polskie Mięso, organizatora kampanii „Zasmakuj w Europie”.
Efekty prowadzonych działań były na bieżąco monitorowane przez organizatorów w badaniach. Już po pierwszym roku kampanii prawie 20% ankietowanych zetknęło się z tematyką europejskiej wołowiny, a prawie 60% zauważyło ten wątek w tureckich mediach. Dodatkowo 15% przedstawicieli grupy handlowej, próbowało nawiązać kontakty z unijnymi dostawcami. Z kolei w badaniu po drugim roku kampanii ponad 40% respondentów zauważyło większą popularność jej tematyki w mediach. W trakcie trwania całej kampanii zorganizowano również 2 panele dyskusyjne, wizytę studyjną w Polsce, konferencję prasową oraz cykl spotkań indywidualnych z mediami. Łącznie we wszystkich aktywnościach udział wzięło ok. 100 tureckich gości. Na uwagę zasługuje również stworzona w ramach kampanii publikacja, pt. „Charakterystyka i kierunki rozwoju sektora wołowego Unii Europejskiej, w kontekście współpracy handlowej tych regionów oraz potencjału eksportowego europejskiej wołowiny do Turcji”. Opracowanie zostało wysłane do ponad 600 odbiorców na terenie Turcji, w tym mediów, organizacji branżowych i izb handlowych.
Pozytywne rezultaty kampanii były widoczne regularnie w ciągu ostatnich 3 lat. Wiadomość o zniesieniu stawek celnych do końca grudnia 2015 r. była wymarzonym zwieńczeniem pierwszego roku kampanii oraz uzasadnieniem dla prowadzenia w Turcji działań komunikacyjnych i promocyjnych. Po wizycie studyjnej w drugim roku kampanii, otrzymaliśmy zaproszenie dla polskich producentów do tureckich przetargów państwowych. Z kolei od kilku miesięcy tematem numer jeden w obszarze naszej współpracy jest zniesienie kwot taryfowych i uwolnienie handlu w obszarze mięsa wołowego. Trudno wyobrazić nam sobie lepsze efekty dla kampanii „Zasmakuj w Europie” – podsumowuje Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso, organizatora kampanii „Zasmakuj w Europie”.
Kompleksowe informacje na temat kampanii „Zasmakuj w Europie” można znaleźć pod adresem www.zasmakujweuropie.eu